Supplerende oplysninger vedr. AAU’s Webbetalingssystem · 7. april 2011
AAU’s nye Webbetalingsmodul er kommet godt fra start. Hvis I ønsker at Jeres konferencer, seminarer, kurser m.v. (d.v.s. tjenesteydelser) skal kunne bestilles og betales med betalingskort på nettet – d.v.s. at I vil bruge Webbetalingssystemet - så bedes I være opmærksom på følgende:
1. Der er i Webbetalingssystemet ikke fastlagt hvilken webshop som skal benyttes. Der er principielt følgende muligheder:
der kan vælges at benytte den allerede i Webbetalingssystemet oprettede model-webshop. Denne webshop kan som udgangspunkt tilpasses og anvendes stort set efter jeres behov. Administratorrettigheder til webshoppen indhentes hos AAU IT-afdeling.
Webshoppen har Webshop ID 23001001.
Anvendes model-webshoppen er der således ikke tale om oprettelse af en ny fysisk webshop og der skal på Webshopoplysningsblanketten (øverst) sættes x i ”nej” i feltet ”Ny Webshop” og webshop-ID 23001001 skal påføres.
Se endvidere i bilag 3 (Webshop interface) i det materiale som ligger på ØA’s hjemmeside.
der kan vælges at tage en kopi af den oprettede model-webshop og så tilpasse den til Jeres behov. Hvis der anvendes en kopi som Jeres webshop, er der tale om en ny webshop og der sættes x i ”ja” i feltet ”Ny Webshop” på Webshopoplysningsblanketten.
Webshoppens Webshop-ID vil fremgå af Webshopoplysningsblanketten som i får retur fra ØA efter oprettelsen i Webbetalingsmodulet.
Vejledning om hvordan model-webshoppen kopieres kan indhentes hos AAU’s IT-afdeling.
Se endvidere i bilag 3 (Webshop interface) i det materiale som ligger på ØA’s hjemmeside.
der kan vælges at benytte den oprindelige webshop (osCommerce) uden model-webshoppens tilpasninger eller en helt anden webshop. Hvis dette vælges er der tale om en ny webshop og der sættes x i ”ja” i feltet ”Ny Webshop”. Webshoppens Webshop-ID vil fremgå af webshopoplysningsblanketten, som I får retur fra ØA efter oprettelsen i Webbetalingsmodulet.
Se endvidere i bilag 3 (Webshop interface) i det materiale som ligger på ØA’s hjemmeside.
2. Som nævnt ovenstående kan informationer m.v. ses på ØA’s hjemmeside på adressen: http://www.okonomi.aau.dk/bogholderi/WBS-webbetalingssystem/
3. Oprettelse af produkter i webshoppen, oprettelse af webshop (hvis ikke model-webshop anvendes), oprettelse af kommunikation til ØA’s Webbetalingsmodul m.v. forestås af enheden selv eller dennes IT-support. Alternativt kan IT-afdelingen/ØA henvise til ekstern konsulent som kan forestå dette arbejde.
4. I er velkomne til at rette henvendelse til undertegnede hvis I har spørgsmål/problemstillinger vedr. webshoppen eller oprettelsen af samme.
Med venlig hilsen
Richard Gajhede
Mail: rgh@adm.aau.dk
Tlf. 9940 9505
